آکو ویپ مشاور ویپینگ شماست

آموزش کامل نحوه شارژ و نگهداری از باتری ویپ و پاد

عناوین محتوا

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

آموزش کامل شارژ و نگهداری باتری ویپ | آکو ویپ

امروزه دستگاه‌های ویپ و پاد سیستم همواره در حال افزایش کاربران خود هستند و هرروز به محبوبیت آنها برای جایگزینی سیگار و قلیان اضافه میشود. در این مطلب قرار است تا به طور کامل یاد بگیریم چگونه باید باتری دستگاه خود را شارژ کرده و در ایده آل ترین حالت که کمترین ضرر به دستگاه وارد شود از آن استفاده کنیم.

لیست بهترین باتری های ویپ برای خرید

چگونه ویپ را شارژ کنیم؟

همانطور که در دنیای امروز همواره در حال پیشرفت و ارتقا در حوزه تکنولوژی هستیم در دنیای ویپینگ نیز این موضوع صادق است و کمپانی و برندهای بزرگ دنیا همواره تلاش میکنند تا کاربری آسان و راحتی را برای استفاده از دستگاه های خود ایجاد کنند. اگر دستگاه ویپ شما از مدل های اخیر تولید شده توسط کمپانی ها باشد، قطعاً با کابل‌های MICRO-USB یا USB-C شارژ میشود.

ساختار باتری دستگاه های ویپ چگونه است؟

نکته‌ای که در شارژ و استفاده از باتری دستگاه های ویپ وجود دارد و خیلی از افراد از آن آگاه نیستند این است که ساختار باتری این دستگاه ها دقیقاً مانند ساختار باتری های گوشی هوشمند است.

این نوع باتری ها لیتیوم یونی نامیده میشوند و نسل جدید باتری هایی هستند که روی انواع گجت های هوشمند از جمله گوشی موبایل و موارد دیگری که در زندگی روزمره با آنها سروکار داریم وجود دارند. پس میتوان نتیجه گرفت برای استفاده از دستگاه خود باید دقیقاً مثل یک گوشی هوشمند عمل کنید که در ادامه به طور کامل به نکات و موارد اساسی آن میپردازیم.

باتری داخلی یا خارجی؟!

در ابتدا این نکته را بدانید که دستگاه های ویپ، ویپ پاد و پاد سیستم به طور کلی از دو نوع باتری استفاده میکنند

 1. یک نوع باتری که اغلب در دستگاه هایی با وات پایین و متوسط استفاده میشود، باتری های داخلی هستند که توسط کمپانی داخل دستگاه قرار گرفته است.
 2. نوع دیگری از این باتری ها وجود دارد که باتری های خارجی نامیده میشوند و اغلب برای دستگاه های پرچم دار مثل ویپ پادها که وات بالایی دارند، کاربرد دارند. در این نوع دستگاه ها شما در کنار خرید دستگاه اصلی خود نیاز دارید تا یک باتری هم برای آن تهیه کنید. باتری های خارجی مقدار میلی آمپر بالاتری دارند تا بتوانند دستگاه هایی با وات بالا را پشتیبانی کنند.
باتری-سامسونگ-2500-میلی-آمپر-های-پاور | آکو ویپ

باتری-سامسونگ-2500-میلی-آمپر-های-پاور

البته باید توجه داشته باشید که باتری های اورجینال و اصلی را خرید کنید چون استفاده از یک باتری بی کیفیت قطعاً هم هزینه تراشی زیادی برای شما خواهد داشت و هم به دستگاه شما آسیب خواهد زد. از طریق لینک زیر میتوانید به بررسی و خرید باتری های اورجینال ویپ بپردازید.

آیا ویپ به شارژ اولیه نیاز دارد؟

جواب این سوال خیر است و همانطور که امروزه وقتی شما گوشی هوشمند خرید میکنید، مقداری درصد شارژ در باتری آن وجود دارد، دقیقاً در دستگاه های ویپ نیز همین موضوع صادق است و به هیچ وجه نیاز نیست بعد از خرید دستگاه نو آن را شارژ اولیه کنید و برای چندین ساعت داخل شارژ نگه دارید. این موضوع تنها به شما کمک نمیکند بلکه باعث ضربه های بدی به دستگاه میشود.

ویپ چقدر باید در شارژ باشد؟

شارژ ویپ

مقدار میلی آمپر باتری های ویپ با همدیگر متفاوت است. برای مثال ممکن است یک باتری پاد سیستم ۷۵۰ میلی آمپر ظرفیت داشته باشد و یک ویپ پاد باتری با توان ۲۰۰۰ میلی آمپر داشته باشد. پس نمیتوان مدت زمان شارژ شدن این دو دستگاه را با هم مقایسه کرد. به طور معمول

 • دستگاه‌های پاد سیستم برای فول شارژ شدن بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارند.
 • دستگاه های ویپ پاد یا ویپ بین ۴۵ دقیقه تا 1 ساعت زمان نیاز دارند.

نکات کاربردی دیگر

 • سعی کنید تا به دستگاه ضربه شدید وارد نشود و از آن محافظت کنید.
 • دستگاه را برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب و گرما قرار ندهید، این موضوع میتواند به باتری آسیب برساند.
 • استفاده مداوم و کام گیری پشت سرهم میتواند به باتری شما ضربه بزند. بین هر 4 تا 5 فایر، به دستگاه استراحت دهید.

نکاتی اساسی برای شارژ ویپ

باتری را بیش از حد شارژ نکنید!

از آنجایی که دستگاه های ویپ و پاد سیستم به نوعی جایگزین سیگار و قلیان برای افراد هستند استفاده‌کنندگان علاقه دارند تا همواره در طول روز آنها را همراه خود داشته باشند و گاه ممکن است از اتمام شارژ آنها دچار اضطراب شوند. هر باتری لیتیوم یونی طول عمر محدودی دارد و هر بار که دستگاه را به شارژ میزنید یک عدد از این طول عمر کم میشود.

البته این موضوع نباید برای شما نگران کننده باشد چون به طور معمول یک باتری در صورت استفاده صحیح تا چندین سال برای شما کار خواهد کرد، اما زیاد از حد و پشت سر هم (زمانی که درصد باتری بیش از 50 درصد است) باتری خود را شارژ نکنید.

بین 20 تا 80 ایده‌آل است

بهترین درصد باتری برای متصل کردن به شارژ ۲۰ درصد و بهترین درصد برای بیرون آوردن آن از شارژ ۸۰ درصد است. زمانی که دستگاه به شارژ کمتر از ۳۰ یا ۴۰ درصد رسید میتوانید آن را به شارژ بزنید و در درصد بین ۸۰ تا ۹۰ درصد آن را از شارژ بکشید. این موضوع در استفاده روزمره بسیار به باتری شما کمک میکند.

چقدر باید در شارژ باشد؟

اما لازم است تا در بازه های زمانی چند هفتگی یا ماهانه نیز صبر کنید تا دستگاه به طور کامل به صفر درصد برسد و سپس آن را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید تا به نوعی باتری خود را تنبل نکرده و به آن شوکی وارد کنید.

چگونه درصد باتری را متوجه شویم

دستگاه صفحه نمایش دار

در دستگاه هایی که دارای صفحه نمایش هستند به راحتی میتوانید با نگاه کردن به صفحه نمایش خود درصد شارژ را متوجه شوید.

دستگاه بدون صفحه نمایش

در دستگاه هایی که صفحه نمایش ندارند، با چراغ LED روی بدنه به راحتی میتوان متوجه درصد باتری شد. به طور معمول با سه رنگ مختلف سبز، آبی و قرمز وضعیت باتری را نشان میدهند. البته ممکن است این رنگها در دستگاه شما متفاوت باشد.

 1. رنگ سبز نشان دهنده درصد ۷۰ الی ۱۰۰ درصد
 2. رنگ قرمز درصد بین ۳۰ تا ۷۰ درصد
 3. رنگ سبز زیر ۳۰ درصد

از شارژر استاندارد استفاده کنید

کلگی های شارژر دستگاه های امروزی از جمله گوشی موبایل، لپ تاپ و یا غیره که اکثراً فست شارژ و یا سوپر فست شارژ هستند به هیچ وجه برای دستگاه های ویپ مناسب نخواهد بود. ایده آل ترین کلگی شارژر برای شارژ یک دستگاه ویپ کلگی ۱۰ وات یا ۵ وات است. یا به نوعی کلگی 5 ولت 2 آمپر یا 5 ولت 1 آمپر. این نوع کلگی معمولاً در گوشی های نسل قدیمی وجود داشت، البته که میتوانید شارژر کاملا استاندارد و اورجینال مناسب را از لوازم جانبی ویپ تهیه کنید.

آداپتور شارژر اصلی سامسونگ

به هیچ وجه از پاوربانک، فندکی ماشین، دستگاه هایی مثل لپ تاپ یا کامپیوتر و شارژرهای فست شارژ برای شارژ دستگاه خود استفاده نکنید. تمامی این موارد میتواند در دراز مدت باعث آسیب شدیدی به باتری و خود دستگاه شما شوند.

آیا میتوان از ویپ در حین شارژ استفاده کرد؟

دقیقاً موضوعی که در گوشی‌های تلفن همراه مطرح است و همه ما میدانیم که کار با گوشی هوشمند در حین شارژ برای آن مضر است، برای ویپ نیز صادق است. نباید حین شارژ شدن از آن استفاده کرد چون باعث بالا رفتن دمای دستگاه و در درازمدت پایین آمدن راندمان آن خواهد شد.

دستگاه فول شارژ را در شارژ نگه ندارید

بدترین مورد برای مرگ زودرس باتری یک دستگاه ویپ ماندن طولانی مدت آن در شارژ بعد از فول شدت است. بعد از فول شارژ شدن دستگاه خود آن را از پریز بکشید تا باعث بالا رفتن دما و کاهش طول عمر دستگاه نشوید.

سوالات متداول درباره شارژ ویپ و پاد

چگونه ویپ یکبار مصرف را شارژ کنیم؟

توجه داشته باشید همانطور که از نام این دستگاه ها پیدا است، یکبارمصرف هستند و قابلیت شارژ مجدد باتری یا جویس را ندارند. البته در برخی موارد مثل پاد یکبار مصرف، قابلیت شارژ باتری در دستگاه وجود دارد البته تا زمانی که مخزن آن جویس داشته باشد قابل استفاده است.

از کجا بفهمیم پاد شارژ شده؟

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، اگر پاد شما صفحه نمایش دارد که وضعیت باتری قابل مشاهده است. اما اگر پاد شما LED دارد باید به چراغ آن دقت کنید. در برخی موارد ثابت شدن رنگ چراغ و در برخی دیگر تغییر رنگ آن به سبز نشان دهنده پرشدن کامل باتری است. این موضوع به نوع و برند پاد شما برمیگردد.

ویپ چند ساعت باید شارژ شود؟

این مورد هم همانطور که بالاتر گفتیم، بسته به آمپر باتری دستگاه شما و کلگی شارژی که استفاده میکنید دارد و عدد ثابتی نیست. معمولا برای پاد ها بین 15 تا 30 دقیقه و برای ویپ و پادماد ها بین 30 تا 60 دقیقه زمان لازم است تا شارژ کامل را دریافت کنند.

آیا باتری ویپ قابل تعمیر است؟

آکو ویپ به عنوان متخصص حوزه تعمیرات ویپ و پاد این موضوع را برای شما توضیح میدهد. باتری ویپ یا پاد قطعه مصرفی است و صرفا قابلیت تعویض را دارد. اگر دستگاه شما باتری خارجی است به راحتی باتری را خرید و آن را جایگزین کنید. اگر باتری شما داخلی است میتوانید با تیم تعمیرات ما تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید. البته در برخی موارد هم ممکن است باتری دستگاه با یک شوک یا کالیبراسیون درست شود.

جمع بندی

دستگاه ویپ به عنوان یک عضو همیشه همراه در طول روز با استفاده کنندگان است و رعایت نکات بالا به شما کمک خواهد کرد تا دستگاهی با طول عمر بالا و باتری قدرتمند داشته باشید. همچنین اگر سوال یا ابهامی داشتید از قسمت نظرات همین صفحه بپرسید تا مشاوران آکو ویپ شما را راهنمایی کنند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
آکو ویپ
آکو ویپ
آکو ویپ مشاور ویپینگ شماست

دیدگاهی در مورد “آموزش کامل نحوه شارژ و نگهداری از باتری ویپ و پاد

 1. محمد گفت:

  سلام من یدونه دسته دوم گرفتم تازه یک ساعت توی شارژ
  بود وقتی درش آوردم یک کام گرفتم گلومو زد و اصلا طعم
  مشخصی نداره بعد دارم می کشم گرمای کویلش میاد بالا

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام، موارد زیر رو باید بررسی کنید:

   1- شاید کویل رو بد استفاده کردید که سوخته و باید تعویض بشه
   2- جویس شما اورجینال نیست
   3- مشکل از وات دستگاه که روی عدد خوبی ست نشده

 2. حسین گفت:

  سلام باطری ویپ یک بار مصرف بدون ورودی شارژ رو چجوری شارژ کنم هنوز مایع داره فقط چشمک میزنه دود نمیده باطری به باطریش کنم آیا چجوری؟

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام، دوست عزیز از اسم دستگاه کاربریش هم مشخصه. یکبارمصرفه، یعنی یا باطریش تموم میشه یا جویسش و دیگه قابل استفاده نیست

 3. محمد گفت:

  سلام عزیز من از ی شخصی ویپ دست دوم گرفتم کویل نداره بعد کام میگیرم سه تا چشمک سفیده میزنه میزنم شارژ چراغش اصلا روشن نمیشه مشکلش چیه؟

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام، بدون کویل که اصلا نباید کار کنه و عادیه. بابت شارژ ممکنه باتری مشکل داشته باشه یا برد

   1. محمد گفت:

    اگه درست باشه وقتی میزنم به شارژ در صورتی که کویل نداشته باشه باید چشمک بزنه؟

    1. آکو ویپ گفت:

     بله کلا کویل روی دستگاه نباشه و روی سنسور فوت کنید باید چشمک بزنه

  2. نوید گفت:

   سلام من یک پاد ارگاس پی وان دارم تو گوگل نوشته با کلگیه فست شارج ۱۵ واتم میشه زد شارج ینی با اداپتور گوشیم که ۱۵ وات میشه زد شارج؟

   1. آکو ویپ گفت:

    سلام ترجیحا استفاده نکنید تا طول عمر باطری شما بیشتر بشه و آسیب نبینه

 4. مهدی گفت:

  خسته نباشید پاد در حال شارژ یک مقدار داغ میشه مشکلی نداره؟

  1. آکو ویپ گفت:

   مهدی جان مشکلی نیست یه مقدار داغ شدن.

 5. farhad گفت:

  وقت بخیر، من یه پاد ursa نانو پرو دارم، خواستم بدونم این دستگاه ها وقتی شارژ کامل میشه خودش قطع کن شارژ داره مانند گوشی موبایل؟؟

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام خیر، اکثر دستگاه های پاد همچین آپشنی ندارن و باید توسط خود شما از شارژ کشیده شوند

 6. Kim hiyori گفت:

  من ی دستگاه پاد کالیبران مدل جی کی2 دارم چراغاش قرمزه ولی الان 1ساعت و نیم داخل شارژه هنوز قرمزه نه ابی شده نه سبز باید بیشتر بمونه تو شارژ یا به خاطر اینه که سالها کمه نمیشه کشید؟

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام، ربطی به حجم سالت نداره، احتمالا یا باتری دستگاه یا چیپستش اسیب دیده
   میتونید به صفحه تعمیر ما مراجعه کنید

   https://akovape2.com/vape-repair/

 7. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر من یه T200 نو خریدم روشم باطری بیسن انداختم اون کسی که ازش خریدم گفته بود 4ساعت بدون استفاده بزارم تو شارژ ولی رو همون 4ساعت صفر بود تا اینکه باطری هارو جا به جا کردم یکیشون شد 25درصد مشکل از چیه ؟؟
  شارژر هم از این آداپتور های سامسونگ قدیمیا

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام دستگاه شما باتری باکیفیت نیاز داره، احتمالا باتری ها سلامت نیستن و مشکل دارن

 8. علی گفت:

  من یک پادماد ارگاس پرو دارم و حدود ۳ روزه اون رو خریدم و وقتی اونو به شارژ میزنم با شارژر ۵ ولت ۲ امپر دستگاه یکم گرم میشه نه خیلی زیاد و بیش از حد یکم پایینش گرم میشه در حدی که میشه گرماشو یکم حس کرد و خواستم بدونم که این برا دستگاه ضرر داره یا نه

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام اگر از سلامت شارژر و کابلش مطمئن هستید، موردی نیست

 9. علی گفت:

  سلام
  باتری خارجی ویپ رو باید بیاریم بیرون شارژ کنیم یا داخل خود ویپ هم میشه کابل زد شارژش کرد؟؟؟؟

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام علی عزیز اصلا نیازی به بیرون آوردن از دستگاه نیست. مثل باقی دستگاه ها از طریق پورت شارژ خودش شارژ میشه

 10. ارکین گفت:

  سلام من پاد کالیبورن آیرون فیست دارم . مشکلش اینه که الان شارژ نمیشه و نشانگر باطری قرمز هست و هر چند ساعت هم به شارژر وصل باشد باز نشانگر قرمز است و وقتی هم که به مخزن رو به دستگاه وصل میکنیم اصلا کام دهی ندارد .

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام احتمال خیلی زیاد یا نشتی جویس داشتین و برد مشکل پیدا کرده یا از شارژر نامناسب استفاده شده و باتری آسیب دیده، به صفحه تعمیر مراجعه کنید تا راهنمایی بشین

   https://akovape2.com/vape-repair/

   1. رضا گفت:

    سلام من یه ویپ ارگاس G
    خریدم باید اول بزنمش شارژ یا لازم نیست

    1. آکو ویپ گفت:

     سلام، خیر نیازی به شارژ اولیه نداره

 11. امیر گفت:

  سلام من پاد ساندر کیو دارم میخواستم ببینم وقتی فول شارژ سبزنگ سبز ثابت یا چشمک میزنه
  ممنونم

  1. آکو ویپ گفت:

   باید ثابت باشه

 12. مجید گفت:

  سلام من یه پاد ursa دارم
  پاد من الکی علامت شارژ میاره که داره شارژ میشه ولی تو شارژ نیست مشکل چیه؟